מועצת הצמחים

מידע כללי

השם הבוטני
שם משפחה: BROMELIACEAE
שם סוג: ANANAS
שם מין: COMOSUS

תקופות שיווק:
תקופת השיווק כל השנה
 

 הזנים הבולטים: קוויני

האננס הוא צמח טרופי, שגובהו מגיע עד כ80- ס"מ. עלי הצמח רבים, ארוכים ובשרניים, כמין צבר. כל צמח נושא בדרך כלל פרי אחד, תוך שנה עד שנתיים משתילתו, אבל מצמיח חוטרים הממשיכים את חייו, ואף משמשים לריבוי ולשתילת שטח חדש.

מוצא האננס ביערות ברזיל. לאחר גילוי אמריקה הועבר ונפוץ במהירות לכל הארצות הטרופיות בעולם, אולם רק בסוף המאה ה19-, עם תחילת הייצור של שימורי אננס, החלה הרחבת השטחים לממדי ענק. כיום מיועד רוב היבול לתעשיית השימורים והמיצים. ארצות הייצור העיקריות הן ברזיל, מקסיקו, טיוואן, פיליפינים, תאילנד, מלזיה, דרום-אפריקה, אוסטרליה, חוף-השנהב, קניה והוואי. יצוא פירות טריים של אננס מתנהל בעולם ברוב חודשי השנה, עיקרו מדרום-אפריקה, חוף-השנהב וקניה לאירופה, ממקסיקו ומפורטו-ריקו לארצות-הברית ומברזיל לארגנטינה ולצ'ילה.

בארץ גידלו אננס בהיקף ניסויי עוד בשנות השלושים, אבל רק לאחר שעברו לגדלו תחת יריעות פלסטיק או רשת הפך בהדרגה לענף חקלאי. מתחילת שנות השמונים מגדלים בארץ אננס, כמעט רק באזור החוף. כל הייצור נצרך בשוק המקומי. אין יבוא של פרי טרי, בגלל המחלות והמזיקים שהוא עלול להפיץ.

הזן הנפוץ בארץ הוא קווין, המיועד למאכל טרי. באחרונה התחילו גם בגידול הזן

סמוט-קאיין, שהוא הזן החשוב ביותר בעולם לשימורים וטוב גם למאכל טרי.

האננס הוא פרי פרתנוקרפי, מקובץ מפרחים בשרניים רבים שחנטו ללא הפריה. ניתן לכוון את פריחתו באופן מלאכותי ובדרך זו לדאוג להבשלתו המדורגת במשך רוב ימות השנה.

הפרי עשיר למדי בוויטמין C.

קולפים את הפרי, מרחיקים את ליבתו הקשה ופורסים, או חוצים לאורך ומשתמשים בחצאי הפרי למלית. מכינים מהאננס קינוחים רבים, חמים, קרים ומוקפאים. מוסיפים למשקאות ולסלטים, לדגים, לבשרים ולפירות-ים