מועצת הצמחים

"אני אופטימי. השנה נזכה ליבולים גבוהים יותר משנה שעברה"

"אני אופטימי. השנה נזכה ליבולים גבוהים יותר משנה שעברה"

ראש השנה בפתח, ומעט אחריו חג סוכות. שניהם מסמלים את המעבר בין שנה חקלאית אחת לבאה אחריה, מסכמים את יבולי השנה שעברה ומתחילים בהכנות לחריש ולזריעה. לרגל ציוני הדרך החקלאיים האלו, נפגשנו לשיחה עם הלל גרוסר, יו"ר ענף ההדרים במועצת הצמחים . גרוסר מגדל הדרים משנת 1975, ומכהן בתפקידו הנוכחי בהתנדבות ללא שכר, כמו גם שאר חבריו לוועדה הענפית .

"ענף   ההדרים הוא   הענף החקלאי   הגדול בעולם מבחינת גודל הייצור שלו", מספר גרוסר. "גם אצלנו בישראל, בה מגדלים הדרים למעלה מ-150 שנים, הענף התרחב וגדל משמעותית בשנים האחרונות. הצלחנו להגיע לכ-200,000 דונם, נתון מצוין – שעדין לא משתווה לשיא שנרשם בשנות ה-60'. מדובר בענף מוטה ייצוא, שלצערי, לאחר מספר עונות מוצלחות מאוד, חווה בשנה האחרונה ירידה ביבול. אנו פועלים כדי לתקן את המגמה".

ש: אתם מסכמים בימים אלה את עונת 2017/18.

ת : "נכון. לשמחתי, העונה נמשכה מגמת הגידול במשלוחים ליעדים הרחוקים. זכינו לחוות השנה התפתחות בשווקי המזרח הרחוק (בעיקר סין, יפן וקוריאה) ובמערב (ארה"ב וקנדה). השוק במזרח מתפתח בקצב מהיר ונותן מענה למגדלים לאחר שהשוק הרוסי ירד משמעותית. יבול האשכוליות הלבנות הגיע השנה לייצוא שיא של 7,000 טון, וגם האשכולית האדומה הגיעה השנה לשיאים חדשים. מחירי המכירה היו שווים או טובים ממחירי אשתקד. העונה החולפת גם התאפיינה בשיפור של שערי המטבע, אבל עדין במרחק מהשיאים אליהם הגענו לפני כמה שנים, כאשר שער היורו עמד על כ-5 שקלים.

עם זאת, חלה ירידה ביבול שהיה מתחת לממוצע הרב-שנתי. הסיבות לכך מגוונות, בהן ריבוי עקירות לעומת מיעוט נטיעות בשנים האחרונות ויבול נמוך לזן אורי . אגב, למרות הירידה ביבול - הייצוא כמעט ולא נפגע. הירידה הורגשה בכמויות ששווקו לשוק המקומי ולתעשייה. נקודה נוספת שמטרידה אותנו, בהתייחס לשוק המקומי, הם פערי התיווך להם אחראיות בעיקר רשתות השיווק. אין סיבה שהפרי יימכר במחיר כפי שהוא היום, וכאשר בוחנים זאת רואים כי הצרכן הישראלי משלם סכום גבוה על הפרי, בעוד מגדל ההדרים מקבל סכום זעום".

ש: איך אתם מתמודדים עם סוגיית ההדברה?

ת: "זו מלחמה יומיומית ו נושא שעומד תמיד לנגד עינינו. ראינו בצער כיצד החל מחודש פברואר ניכר גידול בפעילות זבוב הפירות הים תיכוני, שגרם לכמות גדולה של פרי פגוע. במקביל, יש חומרי חיטוי שהוצאו משימוש , והחומרים שנכנסו במקומם - שאינם רבים - יקרים ולא תמיד עוזרים בפתרון הבעיה.

מועצת הצמחים הוסמכה על ידי שר החקלאות לבצע תכנית הדברה לזבוב הפירות הים תיכוני בהדרים, ואנו מתחילים בימים אלה לבצע ריסוסי אוויר וקרקע בזנים המוקדמים, ובהמשך גם לזנים המאוחרים יותר. בנוסף, אנו פועלים באמצעות 'המכון להדברה ביולוגית' במטרה להתמודד עם מזיקים ותיקים וחדשים, יוצרים 'הדברה ירוקה' יעילה ללא חומרים כימיים, פועלים בתחום הקרנת הפירות בכדי להתגבר על נגיעות המזיקים בתוצרת ועוד. הכל, כמובן, בשיתוף עם החקלאים והגורמים המקצועיים".

ש: כיצד אתה רואה את העונה הבאה?

ת: "אני אופטימי, ומאמין כי השנה נזכה ליבולים גבוהים יותר משנה שעברה. עם זאת, עלינו להתאזר בסבלנות; השנה נפתחת עם שוק בעייתי למגדלים מבחינת מחירים, במקביל לעובדה שההוצאות שלנו הולכות וגדלות. צריך גם לזכור שאנו מתמודדים עם מחסור גדול בכוח אדם; התחרות על פועלי הקטיף גדולה ומייקרת את הוצאות הגידול, המדינה מטילה עלינו אגרות גדלות והולכות על עבודה זרה ופועלים ישראלים אינם בנמצא. ניסיון העבר מלמד כי ענף ההדרים חזק ויודע להתגבר על כל מכשול. אני מאמין שתמיד נמצא את הדרך הנכונה לקדם את המוצרים החקלאיים, שהם השגריר הטוב ביותר של ישראל ומביאים אותנו לפיהם של אזרחי העולם".

  ש: ומה לגבי זן ה"אורי", שזוכה בשנים האחרונות להצלחה גדולה?

ת: "האורי הוא מנוע צמיחה מרכזי בהדרים, הזן הקליף הכי טוב בעולם. המחירים שהחקלאים זכו להם היו נאים, אבל נתקלנו גם בבעיות איכות שפגמו במחיר לחקלאי. אני מאמין שנדע לפתור את בעיות האיכות ולשמור על האורי, כי אם לא - מנוע הצמיחה הזה ייבלם".

  ש: מסר אחרון לסיום?

ת : "ענף ההדרים מתפתח. הבשורה שלנו היא בחדשנות, שינוי שיטת האריזה, שיפור מראה הפרי ועוד. הצלחות השנים האחרונות בענף הן תוצר של שיתוף פעולה הדוק ופורה של המגדלים, בתי האריזה והיצואנים עם ענף ההדרים במועצת הצמחים. רק יחד, בכוחות משותפים, נוכל להתגבר על מכשולים ולהגיע להישגים. ובהזדמנות זו, אני רוצה לאחל לכל הקוראים ובני ביתם שנה טובה, שנת חקלאות פורייה ומוצלחת וגמר חתימה טובה".